|
A volt GULAG rabok sorsa hazatrsk utn
RZSS JNOS 2007.10.27. 15:01
MSODIK RSZ Nagykanizsa, 2002. jlius 7-n.
A csaldhoz val hazatrs vagy a kijellt lakhelyre trtnt megrkezs utn ki-ki igyekezett valban j letet kezdeni. Ahol volt csaldi httr, sszefogott a rokonsg, ez knnyebben trtnt, kevesebb lelki srelemmel jrt az j krlmnyeket elfogadni. A hatsgoktl termszetesen nem kaptunk semmifle segtsget, kezdettl fogva gyanakodva mregettek bennnket akrhov fordultunk. A munkban val elhelyezkeds is csak nehezen sikerlt. Azonban a szibriai lgerek utn, amikor mr azrt mgsem tartottak lvsre kszen gppisztolyt a htunk mgtt, sikerlt valahogy felszvdni a trsadalomban.
Itt kell megemltenem egy nagyon szomor tnyt. Mivel mi, eltlt magyar rabok soha nem levelezhettnk a hozztartozinkkal, az sajnos termszetes, hogy hossz vek mltval a csaldok a titkos krlmnyek kztt eltnt hozztartozkat elhunytknt tartottk szmon. Az letket, sorsukat mr az hinyban rendeztk, alaktottk. A magra maradt asszony az apr gyerekek mellett mostohval kttte ssze az lett. Ezt 3-4, esetleg 5 v mltn mr senki nem vethette a szemkre. s akkor megjtt a holtt nyilvntott frj! s kiderlt, hogy mind a kt hzassgkts trvnyes! A trvny az asszony vllra tette a terhet: neki kellett volna dntenie, hogy ki mellett akarja folytatni az lett. De a hazajtt rab oldotta fel a feloldhatatlant: elment, eltnt a csald letbl. Az gyermekei mr nagyobbacskk voltak, a msodik hzassgbl szletettek pedig aprcskk. Volt valami tvoli, laza kapcsolat a gyermekeivel, de nem mutatkozott szemlyesen. A legtbben 1956-ban disszidltak.
Termszetesen ez a problma nlunk, akik 15-20 vesen kerltnk rablncra, nem merlt fel. Azrt voltak szvbemarkol hazatrsek. Kiderltek hbors tragdik, a lakhelykrl szmztt, kiteleptett szlket nem tallta a hazarkez, s sok-sok ms szomor fejlemny, mely nem egy esetben ngyilkossgba torkollott. Ez mr tbb volt, amit 8-10 vi rabsg utn ki lehetett brni, a hazatrs felajzott idegllapotban. s mindez azrt, mert minket lertak rkre, mirlunk lemondtak a hazai moszkovita helytartk.
Az llamvdelmi szervek nem hittek rtatlansgunkban, nem rtettk, hogy a szovjet elvtrsak hogyan engedtek minket csak gy, minden tovbbi nlkl szabadon. Figyeltk mozgsunkat, rdekldtek utnunk a munkahelynkn, alattomban akadlyt grdtettek a tovbbtanulsban, a jobb llsban val elhelyezkedsben. Nylt provokcira, kifejezett ldztetsre sor nem kerlt. Azt taln valban a szovjet nagykvetsg hozta a magyar elvtrsak tudomsra, hogy a ktelez bersgen kvl ne buzglkodjanak.
Ez az ellentmondsos llapot, - amikor reztk, hogy sok jogunk nincs, de azrt msodrend llampolgrokknt megtrnek bennnket, - egszen 1958 nyarig tartott. Akkor egy csapsra megvltozott a helyzet. Nem tudtuk mire vlni a dolgot, amikor be-becitltak minket a politikai rendrsgre. Faggatztak: hogy is volt 1944-ben? 1945-ben? Kelletlenl vlaszoltunk, hiszen hivatalosan hadifogolyknt jttnk haza.
Mg nagyobb riadalmat okozott az a tny, hogy aki ezen idpont utn krt erklcsi bizonytvnyt, azt a szovjet eltls feljegyzsvel kapta meg, s bntetett elletnek bizonyult. Egyre rkeztek a hrek a munkahelyrl eltvoltott, vagy beosztsban lefokozott volt szovjet rabokrl. (Egszen groteszk esetek is elfordultak, jellemzen a munkahelyi prttitkr elvtrsak buzgsgra. Egy bajtrsam a TEFU-nl volt kocsis. Levltottk, csak kocsiksr, rakod lehetett: mint volt fasisztra nem lehet rbzni az llam lovait! A msik bajtrsam egy kis kzsgben volt boltvezet. Helyet kellett cserlnie a munkatrsval, vezetknt nem mrhette tovbb a cukrot, petrleumot.)
Csak sok vvel ksbb tudtuk meg az igazsgot: 1958 jliusban a szovjet s magyar igazsggyi minisztrium kztt jogsegly-egyezmny jtt ltre, melynek keretben - a kijevi kztrsasgi fgysz ltal neknk tett lembergi biztostka, grete ellenre - a szovjet KGB mgis tadta a perirataink msolatt a magyar igazsggyi szerveknek, ami utn a belgyminisztrium llambiztonsgi okokbl haladktalanul mindannyiunkat bntetett elletnek minstett, minden rtests, vagy a tnyek nyilvnossgra hozsa nlkl.
Mivel neknk minderrl a trtnsek idejben halvny sejtelmnk sem volt, fhz-fhoz kapkodtunk, de persze mg ebben a ktsgbeejt helyzetben sem mentnk el a szovjet Nagykvetsghez panaszra. Valahogy nem tudtuk elkpzelni: valamikori rabtartink menedkt krni a sajt hatsgainkkal szemben.
Kiltstalan helyzetnkben, jogvgzett trsaink tancsra - krvnyt rtunk Moszkvba, a Szovjetuni Legfelsbb Brsghoz, hogy kzlje velnk rsban a korbbi, szban kzlt rehabilitci tnyt, hogy a magyar igazsggyi szerveknl mentesljnk a bntetett ellethez fzd htrnyos kvetkezmnyektl. Nem kaphattunk tlevelet, iparengedlyt, gpjrmvezeti jogostvnyt, erklcsi bizonytvnyhoz kttt beosztst a munkahelynkn.
Az tvenes vek vgn, a hatvanas vek elejn Moszkva visszautastotta az ilyen krelmek teljestst. Velem is kzltk 1960-ban, hogy tvedsben lek, nem vagyok rehabilitlva, csak id eltt szabadlbra helyezve a bntets vgrehajts helyrl. Mondanom sem kell: dbbenetes volt tudomsul venni, hogy brmikor visszavihetnek a maradk egy v letltsre, netn rks szmzetsre Szibria Isten hta mgtti vidkeire! s hivatalosan ppen olyan fasiszta vagyok, mint amit velem kapcsolatban az 1945. februri eltlsem alkalmval kihirdettek.
vtizedek mltn sok mindenre fny derlt, kutatmunkm sorn a bels sszefggsek is rthetbb vltak.
Az idsebb korosztlybl jl emlksznk arra, hogy 1956. februrjban volt Sztlin halla utn az els, sorrendben a XX. Prtkongresszus Moszkvban. Ezen a kongresszuson hangzott el egy jszakai titkos lsen Hruscsov prtelnk hres beszde, ahol elszr hangzott el slyos brlat Sztlin terroruralmval szemben, s Hruscsov bocsnatot krt a prttagoktl - letkben, hallukban, - a szakadatlan osztlyharc folyamn ket rt ldztetsek miatt.
Ezt kveten indult meg a kivgzett, munkatborokba deportlt volt prttagok rehabilitcija. De csak a volt prttagok rtatlansgt ismertk el, a prtonkvliek sok milliit, akiket a klnbz tisztogatsi hullmok idejn brtnztek be, kldtek a biztos pusztulsba, ekkor mg hangos szval nem sirathatta el a szovjet np.
1961 szn zajlott le Moszkvban a XXII prtkongresszus, s ezzel beksznttt a hruscsovi enyhls idszaka, amikor a ftitkr az egsz szovjet nptl bocsnatot krt. s ekkor nylt meg az alkalom arra, hogy rehabilitljk a prtonkvli ldozatokat is. Ennek tudatban mi magyarok is jra ostromolni kezdtk a Kreml kapuit a rehabilitcink rdekben. Hiszen akkor mi mr jl tudtuk, hogy Magyarorszg igazi fvrosa Moszkva, sorsunk Moszkvtl fgg, hiszen a magyar vazallusok csak egy moszkvai rblints utn vltoztathatnak helyzetnkn, jogi megtlsnkn.
Vgre valban megtrt a jg, s a Szovjetuni Legfelsbb Brsgnak Katonai Kollgiuma fellvizsglta a magyar krelmezk gyeit is. Egyre-msra rkeztek a rehabilitcis igazolsok, miszerint vdiratainkat fellvizsgltk, az tletet bncselekmny hinyban visszavontk, gynket megszntettk s az adott gyben rehabilitlva lettnk.
Ezt kveten, az lltlag fggetlen magyar llam, a Magyar Npkztrsasg polgrai esetben Budapesten kizrlag csak abban az esetben trltk a priuszunkat, ha megjtt a szovjet igazols rtatlansgunk elismersrl, llampolgri jogaink helyrelltsrl. ( Nem csoda, ha mg a hatvanas vekben is volt olyan szovjet llampolgr, aki azt hitte, hogy Magyarorszg ppen olyan trsult kztrsasg mint a balti llamok, mert hiszen oda is csak megbzhat elvtrsak kaphattak bels tlevelet.)
Azonban nehogy valaki azt gondolja, hogy a szovjet rehabilitci minden ajtt megnyitott elttnk, volt szovjet rabok eltt. A magyar hatsgok egszen 1989-ig rajtunk tartottk a szemket, s a titkos megfigyels sem sznetelt a hatvanas vek utn. Hadd lljon itt egy kis beszlgets annak illusztrlsra, hogy a magyar elvtrsak szemben mennyit rt a mi moszkvai rehabilitlsunk:
- Valamit azrt csak csinlt maga 1944-ben, klnben nem tltk volna el a szovjet elvtrsak!
- De ht itt az igazols, hogy bncselekmny hinyban rehabilitltak!
- Na ja, ennyi v utn mr futni hagytk. A szovjet elvtrsak nagyvonalak, nem bonyoltjk a dolgokat, inkbb futni hagytk, megkegyelmeztek...
(Azt hiszem felesleges lett volna magyarzkodnom, hogy a megkegyelmezsre vonatkozik az amnesztia fogalma, a rehabilitci ms jogi rtelmezst takar. )
Akkor lljon itt egy ugyancsak valban elhangzott beszlgets, hogy maguk a szovjet emberek hogyan rtkeltk a szovjet igazsgszolgltats lnyegt. A posztol r unalmban megszltja a kzelben dolgoz rabot:
- Btyuska, magt hny vre tltk el?
- Huszont vre...
- Mit kvetett el?
- Ht, semmit...
- Hazudik! Semmirt csak tz vet adnak!
Emltsre mlt jelensg a moszkvai bri s gyszi szervek rszrl kvetett llsfoglals a rehabilitcis krelmek elbrlst illeten:
Akrmilyen slyos volt is az rtatlan magyarokkal szemben a hbor utn hozott tlet (mg a kivgzettek esetben is!), az annakidejn a hamis vdiratban felsorakoztatott hajmereszt bnk listja, az esetek kilencvenkilenc szzalkban az utlagos szovjet fellvizsglat eredmnyekppen rehabilitltk a volt eltltet, ltben vagy holtban. Ezzel elismertk a koholt vdak tarthatatlansgt. Azonban ha valakit vagy valakiket azrt tltek el azokban a szrny idszakokban, mert a kegyetlen szovjet megszlls sorn az ldkl, nket megbecstelent, mindent esztelenl elpusztt, rszeg szovjet katonkat a vdekez frfiak megsebestettk vagy megltk, - erre mind a mai napig nincs bnbocsnat. Ez a mig hat llsfoglals azt az nrzetes meggyzdst sugallja: a szovjet hadsereg egyenruhjt visel katona ilyen becstelensget nem kvetett el. A szovjet hadsereg becsletn esett srelem azt felttelezni, hogy a lakossg valban jogos nvdelembl, a csaldja vdelmben szeglt volna szembe a garzdlkod, erszakoskod megszllkkal. Az ilyen volt eltlteket, - mg ha 1955 utn a tllket haza is engedtk, - ma sem hajlandk az Oroszorszgi Fderci bri, gyszei jogilag felmenteni, rtatlansgukat elismerni.
Mint az eladsom elejn emltettem, eltlsnk sorn mg nem tudtunk oroszul, s tolmcsaink sem voltak a helyzet magaslatn. A lengyel vagy ruszin tolmcsok jszerivel sem oroszul, sem magyarul nem rtettek igazn. gy aztn az a klns helyzet ll fenn, hogy mind a mai napig nem tudjuk pontosan, hogy mi volt abban a vizsglati jegyzknyvben, amit alrattak velnk, mi volt a vd, s hogy szlt az tlet, amivel a slyos veket rnk kirttk.
Lehetsg nylt, hogy a Trtneti Hivatalon keresztl krjnk betekintst a velnk kapcsolatban keletkezett iratokba. s mivel 1958-ban tadtk a lnyegesebb irataink msolatt a moszkvai elvtrsak a magyar elvtrsaiknak, logikus lenne, hogy most akkor - mr orosz tudssal felvrtezve - az orosz nyelv iratainkba betekintve megtudjuk, a vdirat szerint mit kvettnk el - vagy valjban mit nem kvettnk el ifj korunkban a nagy Szovjetunival szemben?
Az lltlagos rendszervlts utn kzel egy vtizeddel, mg e hajlott korban sem sikerl kielgteni kvncsisgomat. Kzltk hivatalosan, hogy ilyen irat nincsen. Pedig igenis van, valahol Magyarorszgon, mg mindig ht pecst alatt. Hisz mindent tudtak rlunk a belgyminisztriumban az illetkesek.
Megnzhettem, st msolatot is kaphattam arrl az nletrajzrl, amit 1953 november vgn Sstfrdn rtam, a feltett 35 krdsre. Aztn megkaptam egy trzslapot, amin az tlet tnyt felvezettk, s sok-sok dtumblyegz rtse jelzi, hogy mikor ellenriztk magaviseletemet. (Az utols blyegzs 1987-ben kerlt a trzslapra.) Hogy kik, s milyen jelentst rtak, vagy kik voltak a munkahelyi informtorok, ilyesmirl sz sincs. Ht ez nem is rdekel, de hiba is rdekelne, azokat a zzda s a gyehenna tze bizonyra az elmlt vekben megemsztette.
Rendkvl jellemz a volt magyar GULAG rabokkal kapcsolatos prtos llsfoglals. Ugye, akik 1956-ban parancsot adtak sortzre a vdtelen tntetkre, bnsk voltak, de egyes alkotmnyjogszok szerint elvlt ez a bncselekmny, s jogilag mg megrovsban sem rszesthetk. Mi - volt GULAG rabok, - megkaptuk a hivatalos rehabilitcit, orszg-vilg tudhatja, hogy 16-18 vesen, mint egyszer leventk - tnyleg a hbor vtlen ldozatai voltunk, de azrt sokan ma is a szemnkbe mondjk, hogy fasisztk voltunk.
Nekem is tbben clzst tettek erre. Azrt, mert gy rzem, - mint tllnek ktelessgem azok nevben szlni, akik mr nem szlhatnak, ktelessgem nemzedkem igazt szban s rsban megvallani, - azrt n fasiszta vagyok?
Sokat szenvedett nemzedkemet nem illeti meg az rtatlansg vlelme, mg a hivatalos rehabilitci s a trtnelmi tnyek ismeretben sem?
Nagyon klns szjrs azok rszrl, akik a proletrdiktatra nevben annyi trvnytelensget elkvettek s semmi megbnst nem tanstanak, sem bocsnatot nem kFennen hirdettk a szocializmus ptsnek hajnaln: munkskl vaskl, oda t, ahov kll! Ht odatttek, ahov nem kellett volna, s ezt mg ma sem szgyellik, hanem az ssznpi feledkenysgre ptve letagadjk a mltat, de visszasrjk a Rkosi-Kdr korszakot, - a brtnk rendjt, a temetk csendjt! s mg mindig vannak, akik a parlamenti vlasztsok alkalmval az urnkhoz jrulva eme rendprtiakra adjk le szavazatukat!...
Nagykanizsa, 2002. jlius 7-n.
Rzss Jnos
volt SCS 43-as Gulag-rab
| |