|
Emlkezs a vrs pokolra
RZSS JNOS 2007.10.27. 14:55
/rszletek/
/ megjelent a JEL 1998.novemberi szmban /
A szovjet knyszermunkatborok rendszernek kialakulsa
Az 1917-es oktberi bolsevista puccsot kveten kitrt polgrhbor viharban az orosz birodalom politikai letben akkor mg nagyon is kisebbsgben lv bolsevik prt a hatalom megszerzse, megtartsa rdekben 1917 decemberben ltrehozta terrorista, megflemlt osztagait (sszoroszorszgi) Rendkvli Bizottsg nven. Ennek orosz nyelv betrvidtse a (V)CSEKA, s ezen a nven lett hrhedt s flelmetes kivgz, majd politikai rendri, ksbb llambiztonsgi szervezet a vrben s lngban vergd hatalmas orszgban.
...
A CSEKA az 1920-as vek elejn, az egyre bolsevizld Oroszorszgban nem csupn kegyetlen megtorl expedciirl vlt ismertt, hanem azltal is, hogy ltrehozta a tlzsfolt brtnk mellett az els internl s knyszermunkatbort a Fehr-tengeri Szolovszki szigeteken, messze szakon. Az els idkben a tmegesen idehurcolt ldozatoknak krlbell csak egyharmadt dolgoztattk a kolostorbl talaktott lger ptkezsi munklatain, knyszermunknak nevezett rabszolgasg krlmnyei kztt. A tbbi rabot vlogatott knzsok utn lttk le, vagy hagytk embertelen krlmnyek kztt lass hhalllal elpusztulni.
Az vek haladtval aztn a vilg npeinek boldogtsra trekv bolsevistk fokozatosan rjttek arra, hogy a pusztulsra sznt rabokat lass knhalluk eltt rdemes rabszolgamunkra fogni, st a knyszermunkatborok egsz birodalmat tfog rendszert a kialakul szovjet npgazdasg egyik alapvet gazatv rdemes fejleszteni.
gy szaporodtak vrl-vre a szgesdrt kertssel krlvett, magas rtornyokbl vigyzott barakktborok a birodalom minden rszben, de klnsen a gazdag szn- s rclelhelyek, a fejld ipari vrosok krzetben, majd a vgelthatatlan serdkben a fakitermelsen, a szibriai vastvonalak ptkezse mentn.
A hallatlanul magas munkanorma, a napi 12 rs knyszermunka, az hezs, a ruhtlansg, a kegyetlenl zord ghajlat tmegvel szedte ldozatait. A kemny fizikai munkhoz edzdtt munksok s parasztok is sorra kidltek a sorbl, azonban a ktkezi munkhoz hozz nem edzdtt, tanult emberek mr nhny hnap mltn a fagyos fldbe kerltek. A munkatborok kipusztult lakossga helyre mindig jabb s jabb rabszolgkat kellett szlltani.
A bri szervek koholt vdak alapjn folytattk le a koncepcis pereket. Az letszersg, hitelessg ltszatt keltve minden gynevezett "sszeeskv" vagy "krtev" csoportbl - a megszerkesztett forgatknyv szerint - tallomra kivlasztott `fkolomposokat' hallra tltk.
A rabok milliinak adminisztratv nyilvntartsa, a munkaterletekre trtn elosztsa s tcsoportostsa, az elpusztultak utnptlsa a brtnk s gyjttborok zsfolt cellibl, hatalmas szervezet mkdtetst tette szksgess. A kzel negyvenezer knyszermunkatbor igazgatst a moszkvai llambiztonsgi szervek pletbl, a Lubjanka - tri palotbl intztk. Ezen 1934 jliusban fellltott intzmny nevnek betrvidtse GULG volt, magyarul: Lgerek llami Fhatsga. Tves szhasznlat az, amikor azt mondjk: a gulgokon raboskodott. Egy GULG volt, a lgerek kzponti fhatsga Moszkvban, s a GULG knyszermunkatboraiban snyldtek a rabok, egyidben legalbb 10-12 millian, a Kola-flszigettl a Kurilli-szigetekig, s Vorkuttl a Kaukzusig.
...
A msodik vilghbor alatt, amelyet a szovjet sajt nagy honvd hbornak nevezett, a brsgok fokozott iramban tlkeztek a vlt bels ellensgek, az lethallharc felttelezett akadlyozi felett. Ezzel biztostottk az emberanyagot a knyszermunkatborok apad ltszmnak feltltsre. A hbor utn a nmet koncentrcis tborokbl hazatr, volt hadifoglyok, a nyugatot ltott, a rendszert brl elgedetlen katonk, a nmetek oldaln harcol Vlaszov hadsereg kzkatoni, a balti npek fiai, valamint az ukrn fggetlensgi harc erdei partiznjai znlttek a vsztrvnyszkek hsdarlin keresztl a GULG knyszermunkatboraiba.
...
| |