|
A zsarnok halla
RZSS JNOS 2007.10.27. 14:42
A zsarnok halla
Rszlet Rzss Jnos "Keser ifjsg" cm knyvbl
1953 mrcius 4-n, szerdn dleltt, gy 11 ra tjban kijtt hozzm a vasntdbl az udvarra Tibor. A vashulladk trst abbahagyva, a nagykalapccsal a kezemben krdn nztem r. Rendkvl komoly volt az arca, s lttam, hogy valami nagyon fontosat akar mondani. Azt hittem, attl fltem, hogy a munkmmal kapcsolatosan ott bent valami kifogs merlt fel, s ezrt jtt ki hozzm a formzbl.
- A szabadok azt hreszteltk, hogy Sztlin slyosan megbetegedett. Ma reggel mondta be a rdi, - kzlte Tibor halkan, mint valami slyos nagy titkot.
- Komoly lehet a baja, ha mr a rdi is bemondja, - vlekedtem meglepetten.
Mrcius 5-n, cstrtkn egsz nap nmi izgalomban vgezte mindenki a munkjt. A szabadok rnknt hoztk a hrt Sztlin llapotrl, a rdin sugrzott jabb s jabb orvosi jelentsek alapjn.
Lzasan trgyalta mindenki, hogy Sztlin halla milyen vltozsokat hozhat az orszgban, s milyen lehetsgekre lehet szmtani a politikai foglyok kiszabadulst illeten. Mert a rab mindent a maga szemszgbl vizsgl s rtkel.
Mi, "reg" rabok latolgattuk: 1945-ben, a hbor gyzedelmes befejezsekor, brhogy vrtuk, nem volt ltalnos amnesztia, nem volt 1947-ben sem, a forradalom harmincadik vforduljn. Nem volt kegyelem, amikor 1949-ben a birodalom mmoros rmben nnepelte a nagyvezr 70. szletsnapjt. Taln most majd a naprl napra vrt halla megnyitja a brtnk s lgerek kapuit. Vagy polgrhbor tr ki? Annak vihara ktsgess tenn a mi letben maradsunkat, s a hazajutst Kazahsztn tvoli sivatagbl, egy esetleg lngban ll orszgon keresztl. Fltnk ettl a lehetsgtl.
Msnap reggel, ahogy mentnk munkba, rgtn szrevettk a lger kertsn kvl, hogy a vros pletein mindentt fekete szalaggal tkttt Sztlin-kpek kerltek a fggnytelen laksok ablakaiba.
- Odanzzetek, meghalt Sztlin! szlongattk egymst a rabok, dbbent meglepetssel, de mgis suttogra fogott hangon.
A menetoszlopot ksr katonk nem szltak semmit a sorok kztt vgigfutott pillanatnyi morajls, mozgolds ellenre.
Aztn jra szablyszeren kvettk egymst az ts sorok, a kezeket htra kulcsolva, lehajtott fejjel meneteltnk.
Az vek hossz sorn t beidegzdtt vasfegyelem bklyba vert minket, s mg a rendkvli esemny sem tudta feloldani jeges szortst. Mindenki csak a kzvetlen szomszdjval trgyalta meg a bekvetkezett esemnyt, flszavakkal, sok shajjal, s az rk nma kordonjra tekintgetve.
Ezen a szombaton csak hrom tonnt ntttnk. Valahogy ezen a hten senkinek nem ment a munka gy, ahogy kellett volna. Nem kevsb fradtam el azonban most sem, mint az elz ht vgn. Rendkvl kimert volt szmomra a vasntdei munka. Nem tudom, Szolzsenyicin hogyan brta, amikor mg nlam is cingrabb volt.
rdekes lenne vele megbeszlni az elmlt napok fejlemnyeit, s a vrhat kiltsokat, de mr egy hnapja szabad, s mr szmzetsnek helyn rte a nagy szenzci.
Este az ebdlben hangosabb lett a beszd, sok nevets hallatszott az asztalok kztt. Az egyik brigdbl ketten tncra perdltek, a trsaik fakanllal vertk a taktust az asztal deszkjn. Ideges rmvrs hangulata uralkodott kzttnk. Senki nem tett egy megjegyzst sem, de mindenki tudta, mirt a felajzott lnksg. Az gyeletes brtnrk sztlanul csorogtak a ki- s bejrati ajtnl: Nztk a rabok viselkedst, de nem szltak semmit. k sem tudtk, mire fordulhatnak mg az esemnyek.
Mrcius 8-n vasrnap, a nemzetkzi nnapon, az orszgos gyszra tekintettel hbortatlan munkaszneti napot engedlyeztek, minden trsadalmi munka nlkl.
A parancsnoksgi pletre szerelt hangszrbl gyszindulk dallama radt szt a barakktbor felett. Ezt a vilg minden tjrl rkez gysztviratok beolvassval szaktottk meg idrl idre.
Dl fel a brtnrk vgigjrtk a barakkokat, s a lger ftern val gylekezsre szltottk fel a rabokat. A brigdvezetk ktelesek voltak a teljes ltszm megjelensrl gondoskodni.
Bgyadtan sttt a kora tavaszi, ertlen napsugr. A htakar olvadozban volt, s itt-ott mr kivrsdtt a kves-csupasz sivatagi fld. A trsg kzepn egy vrs lepellel letakart asztal llt. Azt fogtuk krl sr tmegben, nma csendben. vakodott mindenki megjegyzst tenni. Senkinek sem volt kedve egy esetleg flrertett szrt, mozdulatrt ezekben a sorsdnt napokban meglakolni.
A parancsnoksgi pletbl sorra kijttek a tisztek, a bal karjukon szles fekete szalag, rajta kzpen vrs szalag: a kommunizmus gysznak jele.
Egy ismeretlen rnagy felllt az asztalra, kezben a Szovjetuni Kommunista Prtja Kzponti Bizottsgnak a gyszjelentse. Parancsot adott a sapkk levtelre, s amikor msflezer kopasz fejrl lekerlt az ttt- kopott katonasapka, messze cseng hangon felolvasta a jelentst.
Nmn s mozdulatlanul hallgattuk vgig. Az 1945-s mjusi gyzelmi jelents ta ez volt az els eset, hogy az eltlteket a szovjet trsadalmat rint nagy esemnyrl hivatalosan is tjkoztattk, s mint szovjet llampolgrokhoz szltak hozzjuk.
A felolvass befejeztvel a foglyok sorfala kztt elvonultak a tisztek, s mi sietve feltehettk a sapkt a fzs fejnkre. A rabok is percek alatt felszvodtak az enyhet nyjt barakkokban, hogy maguk kztt megtrgyaljk a trtnteket.
Htfn, moszkvai id szerint pontosan 12 rakor helyeztk rk nyugalomra Sztlin fldi maradvnyait. E percben (mint annakidejn Lenin temetsekor, amit sokan megemlegettek az oroszok kzl) lellt az let a nagy orszgban. t percre megllt minden jrm, gyalogos egyarnt. Lelltak a gpek, de mg a hajk is a nylt tengeren. Megszlaltak a szirnk. krtk s minden hangjelz kszlk. Az emberek vigyzz llsban adztak az elhunyt vezrk emlknek.
A helyi idszmts szerint a nagy pillanatra Ekibasztuzban dlutn 3 rakor kerlt sor. Erre az idpontra a brigdoknak - minden egyes brigdnak kln - kijellt mhelyben kellett sszegylnik. Az rtlan rabokat a brtnrk figyelmeztettk az id kzeledtre. Az Alekszandrov brigdnak az egyik kis lakatosmhely lett kijellve a forgcsol zemben. Egy szabad prttagmunks gyelt fel rnk, hogy az t perces nma vigyzzllst a szirna megszlalsakor minden rab fegyelmezetten s komolyan betartsa. Hevesen dobogott a szvem, amikor a nma csendben, a lelltott gpek kztt hallgattam a gyr szirninak felhrdl vltst, s gondolatban magam el idztem a moszkvai mauzleumot.
Vajon ott temetik-e a mltunkat is, egy remnyteljes jobb jv, a szabaduls gretvel?
| |