|
KERESZT
RZSS JNOS 2007.10.25. 17:04
RZSS JNOS RSA!!! A ,,MAGYAR SZOLZSENYICIN,, NVEN ISMERTT VLT R MVE!
IRODALOM
Rzss Jnos
Kereszt
1945 nyarn, mint tz vre eltlt rab, az ukrajnai Nyikolajev vrosban lv knyszermunkatborban tltttem bntetsem els idszakt. A soknemzetisg lgerben igyekeznem kellett elsajttani az orosz nyelvet, hiszen krlttem senki nem rtette a szavamat. Magyarral nem volt mindig alkalom tallkozni, de a tborban a mindennapi let jelensgeiben klnben is csak az orosz szavak ismeretvel lehetett eligazodni.
Szerencsmre gyorsan haladtam elre az orosz nyelv elsajttsban, s lassan mr beszlgetni is tudtam brigdtrsaimmal.
Az egyik nap egy szakllas reg orosz megkrdezte, hogy istenhv vagyok-e? Igennel vlaszoltam, st mr azt is meg tudtam mondani, hogy „lengyel hit”vagyok. Tudtam, hogy ha azt mondom, hogy „katolikus” valls, azt nem rtenk meg. Nagy meglepetsemre az reg szemrehnyan azt mondta:
– Ha te hv keresztny vagy, akkor mirt nem vallod meg a hitedet? Mirt nem viselsz a nyakadban keresztet?
Mentegetzve mondtam, hogy nlunk, magyaroknl, ez nem ltalnos szoks. Meg klnben is, – legfeljebb nk viselnek aranylncon aranykeresztet.
Gyanakvn nzett vgig rajtam az reg, hitte is, nem is azt, amit mondtam.
s ekkor hatroztam el, hogy ha majd mdom lesz r, szerzek keresztet s ugyangy, mint a grgkeletiek, sprgra fzve a nyakamban fogom hordani a lgerben. Igenis, meg fogom vallani a hitemet!
Sajnos a lgeri krlmnyek kztt, hnyattatsaim sorn ezt az elhatrozst csak nagy sokra tudtam valra vltani. Igaz, 1946 nyarn a herszoni munkatborban az orosz katonazubbonyomon, a szvem feletti rszre kk crnval egy kis keresztet hmeztem. Trsaim elfogadtk ezt a kis hmzst klnsebb csodlkozs nlkl: taln azt hittk, hogy a magyaroknl ez gy szoks.
1947 jnius-jliusban az szak-urali, szolikamszki jrs Szimszk lgerkerletnek Golovnaja lgerben tmenetileg a tbor frdjben dolgoztam. Mivel a lakbarakkokban vzhez jutni - brmilyen klnsen hangzik – nem volt lehetsg, gy a ni rabok engem krnykeztek meg, hogy – kell ellenszolgltats fejben – mossam ki a ruhanemjeiket. Ezrt aztn fizetsgl kenyeret, kst, cukrot vagy valamely ms lelmiszert kaptam tlk.
s ekkor jtt el az alkalom. Az egyik ntl egy flliteres veg lisztet kaptam munkadjul. Egy, a gpjavt mhelyben dolgoz lakatos fi vllalta, hogy ezrt reszel nekem egy kis fmkeresztet.
Ezutn boldogan viseltem, amg csak mg azon az szn baleset nem rt vele. Mr nem a frdben dolgoztam, amikor egyik este a mi munksbrigdunk frdetsre kerlt sor. Hogy frds kzben el ne szaktsam vletlenl a sprgt, a frdhelyisgben egy szegre akasztottam a keresztemet. Azonban a frdets utni tolakodsban, amikor a ferttlentbl kiszrt ruhadarabjaink utn kapkodtunk, nehogy valaki eltulajdontsa az ingnket, gatynkat, megfeledkeztem a kis keresztrl ott a szegen.
Lefekvskor, szoks szerint a nyakamban fgg kis kereszthez nyltam volna. (Mindig a kis kereszttel a kezemben aludtam el, lelkemet Istennek ajnlva.) Ez alkalommal azonban hiba nyltam a keresztrt, nem volt a nyakamban. Jaj, ott felejtettem a frdben!
Rgtn felugrottam, visszasiettem a frd pletbe, de ott mr takartottak, s senki nem tudott a keresztrl, a szegen nem lgott semmi. A barakkban krdezgettem a brigdtrsaimat, de csak vllvonogats volt a vlasz.
Nagyon szomor lettem. Bntott, hogyan lehettem ilyen feledkeny, hiszen nekem most mr taln soha sem lesz mdomban j kereszthez jutni.
Msnap este, amikor hazarkeztnk munkbl, a barakk tls oldalrl odajtt hozzm egy fiatal zsivny. Titokzatos kppel megsgta, hogy tudja, kinl van a keresztem, de az illet azt ingyen nem adja oda.
– Mit akar rte? – krdeztem felhevlten.
– A szalmazskodrt odaadja – volt a szemtelen ajnlat.
Hirtelen rendkvl dhs lettem, mert ez mrtken felli zsarols volt. Odaadni a szalmazskot, s utna a kzeled tlben a csupasz deszkkon fekdni, mert a ruharaktrban nem kaphatok msikat, s mint leltri trggyal, ezzel is el kell majd egyszer szmolni, ha msik lgerbe visznek.
Ltta a zsivny, hogy mennyire haragra lobbantam, pedig engem mindenki csendes, szeld embernek ismert. Elkezdett magyarzkodni, hogy az „illet”nagy bajban van, nagy szksge volna...
Erre lekaptam a fekhelyemrl a szalmazskot, s a kezbe nyomtam:
– Vidd! De a kereszt t percen bell itt legyen!
Valban, kerlt-fordult s hozta a kis keresztet. Sz nlkl kaptam utna, s errl tbb sz sem esett kztnk. Azrt valami lelkiismeret furdalsa lehetett a szemtelensgrt, mert soha tbb nem mert a szemembe nzni.
1949. mrcius vgn vgleg megfosztottak a keresztemtl.
Nagy ltszm rabszlltmnyt indtottak tnak szak-Uralbl. gy hrlett s gy is volt igaz, hogy kazahsztni brtnlgerekbe kerlnk.
A bevagonrozs eltt a szoksos nagy motozson estnk keresztl, amikor mindenkitl minden hasznlati trgyat (mg az oly szksges s nlklzhetetlen fmkanalakat is) elvettek, ami esetleg a lgerben mg megengedett volt.
A szolikamszki gyjttbor frdpletn keresztl kellett nvsorolvass szerint thaladni. Odabent meztelenre vetkztnk, minden holminkat tzetesen tvizsgltk, s a helyisg sarkban halomba szrtk az elkobzott holmit.
Tlem nem volt semmi, amit elvehettek volna, nyugodtan lptem oda a motoz katonhoz. Krbetapogatta, majd maga mg doblta ruhadarabjaimat. Csak akkor szisszentem fel, amikor kzzel rott kis imdsgos fzetemre rakadt a vatts kabtom zsebben, s a sarokba hajtotta. Mr szedtem fel a holmimat, s iszkoltam volna kifel, hogy a msik helyisgben felltzzek, amikor az egyik katona megpillantotta a nyakamban fgg keresztet. Odakapott, s mieltt megmukkanhattam volna, letpte s a szemtbe vgta.
Voltakppen ehhez nem lett volna joga, mert a keresztvisels (valamirt) nem volt tilos. Odamentem a motozst ellenrz tiszthez s panaszt tettem. A katona elismerte, hogy elvette a keresztemet, de a tiszt vllat vont:
– Eridj a pokolba! Nem kvnhatod, hogy a kedvedrt szttrassam a szemtdombot!
Nagyon bntott ez a vesztesg, de ht a jogfosztott rab csak engedelmeskedhet s trhet, fldi igazsgttelre nem szmthat.
1949. prilis els napjaiban, alig egy -hetes vagonutazs utn megrkezett rabszlltmnyunk a kazahsztni Karabas gyjttborba, ahol a folyamatosan rkez rabszlltmnyokbl sok ezer ember zsfoldott ssze, nyolc egymstl is drtkertssel szigoran elvlasztott, hodlyszer nagy barakkban. A birodalom klnbz tjairl ide irnytott rabok arra vrtak, mikor indtjk ket tnak a hatalmas, sivatagos orszg valamelyik lgerbe.
Mjus kzepn az 5-s barakk lakja voltam, amikor a velnk prhuzamos 7-es barakk udvarrl, a ketts drtkertsen keresztl, tkiablt hozzm Plczs Kroly sorstrsam. Mondta, hogy itt van egy bnokszentgyrgyi fi, Nmeth Jzsi, aki ismer engem mg otthonrl. Krsemre odahvta. Kiss ugyan megilletdve, hogy is rabsgba kerlt, de mgis rmmel dvzltem Jzsit. Valaki, aki elz letemhez tartozott, egytt voltunk leventk Bnokszentgyrgyn, amikor n ott a jegyzsgen dolgoztam.
Jzsi mondta: Karcsitl rteslt, hogy elkoboztk az Uralban a kis keresztemet. Egy-kt napon bell csinl nekem egyet, igaz, csak alumniumbl. Nagyon megrltem az ajnlatnak.
1949. mjus 17-n dleltt egy kis zsebkendbe kavicsot ktttem s tdobtam a kertsen. Jzsi az elkszlt keresztet beletette, tkttte s visszadobta.
Ezt a kis keresztet viseltem aztn egszen a rabsgom vgig, haza is hoztam, s most a nagy szobnkban ll vitrinben, dszdobozban lthat. Sajnos mr nem viselhet, mert idehaza valamikor letrtt rla a karikarsz.
Mivel a rabsgban elhatroztam, hogy letem vgig fogom viselni a keresztet, hitemet minden krlmnyek kztt megvallva, valban meggyzdssel (nem az jabban elterjedt divatnak hdolva) viselek a nyakamban ezstlncon fgg kis aranykeresztet.
A kereszt viselsnek idehaza, Magyarorszgon is volt jabb fejezete.
1969-ben ahhoz az iparvllalathoz, ahol akkoriban dolgoztam, egy hnapra orosz szakemberek rkeztek tapasztalatcserre, akiknek termszetesen n voltam a tolmcsa. A munka mellett a vllalat vezetsge a vendgek szabadidejnek kellemes eltltsrl is gondoskodott.
Trtnt egyszer, hogy egy gygyfrdben tettnk ltogatst, termszetesen fnki ksrettel. Frds kzben magtl rtetden a nyakamban viseltem a lncon fgg kis keresztemet.
Pr nap mlva hivatott a vllalat fknyvelje. Kzlte velem, hogy az igazgat elvtrs neheztel rm. Mltatlankodott, hogy mekkora szgyent hoztam r a szovjet elvtrsak eltt: kereszttel a nyakamban frdtem a vendgek trsasgban. Mit gondolhatnak fellnk a szovjet elvtrsak?
Mivel az igazgat elvtrs – a tolmcsols elkerlhetetlen alkalmait kivve – nem llt velem szba, nem szltott a szne el, nem vilgosthattam fel, nem vigasztalhattam meg. Ugyanis a „szovjet elvtrsak” megrkezsk utn rgtn megkrdeztek: honnan tudok ilyen jl oroszul? s amikor megmondtam, hogy rabsgom veiben sajttottam el nyelvket, rgtn megnyltak elttem, s elmondtk, melyikknek hny rokona tnt el a Gulag rabsgban. s mivel az is tisztzdott, hogy vallsos ember vagyok, azon csodlkoztak volna, ha nem ltjk nyakamban a keresztet. gy kr lett volna a szgyentl elsllyedni a „szovjet elvtrsak” eltt.
Rzss Jnos (1926) szovjet knyszermunka-tborok lakja volt 1944–1953 kztt. Raboskodsnak lmnyeit a Keser ifjsg, az ltet remnysg s Duszja nvr cm knyveiben rta meg. Hazatrse utn 4000 Gulag-fogolytrsa sorst kutatta fel s Gulag Lexikon cmen meg is jelentette 2000-ben. Jelenleg Nagykanizsn l.
| |