|
Engedjk haza frjeinket, apinkat, testvreinket, fiainkat!
Beregszszi Gyrgy 2006.11.20. 21:14
Megjelent a Bereginfo c. jsgban Fejezetek vidknk trtnelmi mltjbl
A hromnapos kzmunkrl kiagyalt mese mr akkor csapdv vlt, amikor 1944. november 18-n Beregszszrl elindtottk Szolyva irnyba az els menetoszlopokat. Mindenki szmra vilgoss vlt, hogy az elhurcolt frfiak egyhamar nem kerlnek vissza csaldjaikhoz. Hozzvetleges becslsek szerint mintegy 40 ezer magyart s nmetet knyszertettek a szolyvai gyjttbor szgesdrt kertsei mg, de a menetoszlopokba sok ruszint, szlovkot, romnt is berngattak. Az h- s fagyhallnak kitett emberek tmegesen pusztultak, tfusz- s vrhasjrvnyok tizedeltk a tbor lakit.
Az otthon maradt felesgek, gyermekek, apk, idsebb testvrek nem nyugodhattak ebbe bele. Egszsgket, st letket kockztatva szekereken, alkalmi szllteszkzkn sokan indultak el Szolyvra, hogy tallkozhassanak szeretteikkel, lelmiszercsomagot adjanak t nekik. Az esetek tbbsgben azonban csak messzirl lthattk hozztartozikat, szerencss esetben legfeljebb nhny szt vlthattak velk. A leveleket kivettk a csomagokbl s megsemmistettk, az lelmiszereket alaposan megdzsmltk.
Az elhurcoltak hozztartozi megprbltk krvnyezni csaldtagjaik hazaengedst a kzsgi npbizottsgoknl, a jrsi, terleti szerveknl, de az esetek tlnyom tbbsgben eredmnytelenl.
Nagyberegen pldul nvsort lltottak ssze a Szolyvn s Szamborban lv frfiak hazatrse rdekben. A krvnyhez egy hat pontbl ll beadvnyt mellkeltek, amelyben megprbltk jobb beltsra brni az illetkes hatsgokat. Arra hivatkoztak, hogy nemcsak a falu lakosainak, de a katonai alakulatoknak is szksgk van emberekre a kzelben lv hidak jjptshez, a lerombolt pletek helyrelltshoz, a fa kitermelshez a kzeli erdkbl. Kzltk, hogy nem tudjk elltni a falura kirtt hadi ktelezettsgeket, mert nincs, aki alkatrszeket gyrtson a szekerekhez. Lellt az t falut ellt nagyberegi malom, mert a molnrokat elvittk. Nincs aki megmvelje a falu hatrt, ami nagy krt okoz nemcsak a lakossgnak, de az llamnak is.
A levl ri meggrtk, ha hazaengedik az elhurcolt frfiakat, maradktalanul eleget tesznek ktelezettsgeiknek.
Nagyberegen, klnsen a csehszlovk uralom idejn, ers kommunista prtszervezet mkdtt. A beadvny szerzi megemltik, hogy tagjai a fasiszta rendszer idejn is becsletes, lelkiismeretes polgrai voltak a falunak, nem tmogattk az ellensget, gy, mint rtk, csak vletlenl kerlhettek k is valamennyi falubelijkkel egytt a szolyvai tborba.
Valban, 1944 novemberben nem csak az egyszer munksokat, fldmveseket vittk el, hanem vlogats nlkl mindenkit, gy a kommunistkat is. Nem igaz teht az, amit aztn ksbb nhny elfogult trtnsz bizonytgatni igyekezett, hogy 1944 novemberben csak a np ellensgeit, a fasisztkat internltk Krptaljn.
Meggyz bizonytka ennek az a levl, melyet Mezvribl Br Bertalan prttitkr, az oroszorszgi polgrhbor rsztvevje s Mester Andrs, a falusi npbizottsg elnke intzett Turjanica Ivnhoz, a Krpt Ukrajnai Nptancs elnkhez. Levelkben azt krtk, hogy a mellkelt nvsor alapjn engedjk haza a Novi Szambori tborbl azokat, akik a kommunista prt tagjai voltak vagy azzal szimpatizltak.
Csoportos s egyni krelmek rkeztek ms falvakbl is. Az esetek tbbsgben azonban a krvnyezk legfeljebb kitr vlaszt kaptak.
A ktsgbeesett hozztartozk, desanyk, felesgek, gyermekek, rokonok azonban nem adtk fel a remnyt, szemlyesen vagy rsban szmtalan esetben fordultak a hatsgokhoz, kzdttek szeretteik hazatrse rdekben. rdekes dokumentuma ennek az a beadvny, melyet a btyi npbizottsg titkra kldtt Beregszszba. Tbbek kztt a kvetkezket jelentette:
“Kijelentem, hogy a btyi jrshoz tartoz lakossg folytonosan zaklat azzal, hogy rjak krvnyeket azokrt az emberekrt, akiket 1944 novemberben munkatborba vittek. n rdekldtem a vros parancsnoknl, aki ket behvta. Az mondtk, hogy semmifle krvnyt rni nem szabad, mert azokat az embereket csak a hbor vgn engedik haza.Tekintettel erre, nem mertem rni semmilyen krvnyt a munkatborok parancsnokainak.
Szomor tny, hogy a npbizottsgban tartzkod nkkel nem lehet beszlni. k azt mondjk, hogy a jrs sszes jegyzje mr rt az vkhez hasonl krvnyt, s ennek eredmnyeknt tbb embert hazaengedtek. Engem vdolnak, hogy n nem sajnlom az embereket s nem akarom, hogy visszajjjenek, s hogy hazajvetelk csak tlem fgg...
A jrsi bizottsg minden nap a vrakoz nk szzaival van tele. Ezek az elhurcoltak hozztartozi, akik ltvn azt, hogy s nem akarok krvnyt rni, kiablnak s srnak. Krem ezt az gyet mihamarabb tisztzni s errl engem tjkoztatni. lland jelenltk miatt nem tudok nyugodtan dolgozni, mert mg el sem akarjk hagyni a hivatalt, hiba magyarzom, hogy nem tehetek eleget krsknek.”
A btyi jegyzi hivatalhoz 1944. december 26-n beadvnnyal fordult a villamosmvek beregszszi felgyelsge Petrczy Sndor villanyszerel szabadon bocstsa rdekben, mivel nlkle nem tudtk biztostani a kerlet villanyrammal val elltst. Arra krtk a jegyzt, lltson ki egy igazolst arrl, hogy az illet nlklzhetetlen nemcsak a magnfogyasztk, de a katonasg szempontjbl is. Az igazolst a szolyvai tbor katonai parancsnoknak krtk cmezni. Erre a beadvnyra sem rkezett vlasz.
A megyei llami levltrban szznl tbb olyan beadvny tallhat, amely nv szerint sorolja fel azokat az elhurcoltakat, akiket a helyi hatsgok segtsgvel hozztartozik megprbltak kimenteni, gyakran azok kommunista mltjra hivatkozva. Egyetlen esetrl tudunk, amikor ezek a prblkozsok kzvetve ugyan, de mgis nmi eredmnyhez vezettek. A tmeges beadvnyok s a tborokbl rkez, a foglyok tmeges pusztulsrl szl jelentsek alapjn Mehlisz vezrezredes, a 4. Ukrn front haditancsnak tagja rdekldni kezdett az utn, milyen okbl halnak meg olyan sokan a szolyvai tborban, vizsglatot rendelt el ebben az gyben, majd alrt egy hatrozatot, amely lehetv tette a betegek hazatrst. 1945. janur 20-30-n valban tbbszz foglyot engedtek haza, de csak azokat, akik mr teljesen le voltak gyenglve s semmilyen munkra nem voltak alkalmasak. Sajnos ezeknek az embereknek a tbbsge nem sokkal lte tl szabadulst.
A szolyvai gyjttbor hat ms hasonl lgerrel egytt a Sztarij Szamborhoz tartoz lgerrendszernek csak egy kis rsze volt. Hivatalosan 2. szm hadifogoly gyjthelynek neveztk. Els parancsnoka lltlag egy Jermilov nev szzados volt, akirl sajnos semmit sem tudunk. A tbor barakkjaiban egyidejleg 12 ezer foglyot lehetett elhelyezni, de a valsgban ennl sokkal tbbet gyjtttek itt ssze 1944 novembernek vgn. Ezrt knytelenek voltak nagyobb csoportokban mshov, a Szovjetuni ms GULAG-szigeteire indtani a mg tbb-kevsb mozgskpes embereket. tkzben sokan pusztultak el.
A legtbben mgis a szolyvai lgerben haltak meg. Mr 1944 decembernek kzepn a hinyos tisztlkodsi krlmnyek, rossz minsg ivvz kvetkeztben kitses tfuszjrvny ttt ki a tborban, amely naponta szzval szedte ldozatait. Elhallozsukat meggyorstotta az, hogy a barakkok tlvz idejn ftetlenek voltak, az embereknek nem volt meleg ruhjuk s cipjk, az tkezs pedig nagyon gyenge s silny minsg volt.
Az NKVD s a mellette tevkenyked SZMERS kmelhrt s megtorl alakulatok Munkcson, Ungvron, Perecsenyben s ms teleplseken klnleges ellenrz-szr gyjthelyeket hoztak ltre, melyeknek az volt a feladata, hogy kiszrjk a Szolyvra deportlt emberek kzl a magyar kzhivatalnokokat, polgri s katonai tisztviselket, a klnbz prtok, trsadalmi szervezetek tagjait s “klnleges bnsmdban” rszestsk azokat. Elhurcoltk, brtnbe vetettk ket, nagy rszket kivgeztk. Kzttk volt Dnes Jnos is, akit 1944-ben a csehszlovk hatsgok Beregszsz polgrmesteri teendinek elltsval akartak megbzni. Ezrt tz vre tltk el, elhurcoltk, tovbbi sorsa sajnos ismeretlen. Hasonl volt a sorsa a tiszajhelyi Boldog Jnosnak, akit azrt tartztattak le, mert leventeoktat volt. Egy horlovkai sznbnyban halt meg. Kulcsr Istvnt a SZMERS nyomozi azrt hurcoltk el, mert 1940-ben Prizsbl jtt haza. Krajnyk Gyrgy ungvri tant “bne” az volt, hogy tartalkos hadnagyknt behvtk a magyar hadseregbe. Tz vre tltk el ezrt, valahol Karagandban halt meg.
Nem csak a magyarok s a nmetek szenvedtek azokban az vekben a sztlini nknytl.A mai napig sem tudjuk pontosan azoknak a krptaljai ukrnoknak (ruszinoknak) a szmt, akik a II. vilghbor folyamn lptk t illeglisan a szovjet hatrt s ezrt brtnkbe, munkatborokba kerltek. Hozzvetlegesen 3000-3500 emberrl van sz. A szovjet “jogvd”szervek ezekkel szemben a hatrsrtkre vonatkoz trvnyt alkalmaztk, bntetsk nem lehetett kevesebb hrom vnl. A magyarokkal, nmetekkel egytt k is megjrtk a GULG-tborok poklt.
Beregszszi Gyrgy
| |