|
A Tejkonzerv
Varlam salamov-Osztovits gnes fordtsa 2006.11.20. 20:47
Az hsgtõl irigysgnk tompa volt s erõtlen, mint minden ms rzsnk. Nem volt erõnk rzsekre, arra, hogy knnyebb munkt keressnk, hogy jrkljunk, rdeklõdjnk, kuncsorogjunk… Csak az ismerõsket irigyeltk, azokat, akikkel egytt rkeztnk ebbe a vilgba; azokat, akiknek sikerlt irodba, krhzba, istllba kerlnik - ott nem volt az a sokrs, nehz fizikai munka, amelyet valamennyi kapu oromzata a dicsõsg s hõsiessg dolgnak hirdetett. Szval, egyedl Sesztakovot irigyeltk.
Csak valami klsõ inger tudott kizkkenteni minket a kznybõl, eltrteni a lassan kzelgõ halltl. Klsõ, nem pedig belsõ erõ. Bell minden kigett, kiresedett, minden mindegy volt, legfeljebb egy napra elõre terveztnk.
Lm, most is - be akartam menni a barakkba, lefekdni a priccsre, de csak lldogltam az lelmiszerbolt ajtaja elõtt. Ebben a boltban csak "kznsges" trvnycikkek alapjn eltltek vsrolhattak, valamint a "np bartai" kz sorolt visszaesõ bûnzõk. Neknk a boltban semmi keresnivalnk, de nem tudtuk levenni a szemnket a csokoldsznû veknikrõl, a friss kenyr des, slyos illata csiklandozta orrunkat, mg a vilg is forgott velnk. n is csak lltam, nem tudtam, mikor lesz annyi erõm, hogy bemenjek a barakkba, s nztem a kenyeret. s ekkor megszltott Sesztakov.
Sesztakovot a "Nagy Fldrõl" ismertem, a butirki brtnbõl; egy zrkban ltnk. Bartsg nem szvõdtt kztnk, csak egyszerû ismeretsg. A bnyban õ nem a fejtsen dolgozott. Geolgusmrnk volt, geolgiai kutatsra, azaz irodai munkra vittk. Ez a szerencsefia szre sem vette moszkvai ismerõseit. Nem srtõdtnk meg, nyilvn mindenrt meg kell fizetnie. Aki korpa kz kerl stb.
- Gyjts r - szlt Sesztakov, s odanyjtott egy jsgpaprfecnit, rszrt nmi durva dohnyt, meggyjtott egy szl gyuft, egy igazi gyuft… Rgyjtottam.
- Beszlnem kell veled - mondta Sesztakov. - Velem?
- Igen.
Elmentnk a barakkok mg, s leltnk a rgi fejts palnkjra. Az n lbam rgtn elnehezlt, Sesztakov pedig vidman lbzta j kincstri bakancst, amely enyhe halzsrszagot rasztott. Nadrgszra felcsszott, s elõtûnt kocks zoknija. Õszinte lelkesedssel, sõt nmi bszkesggel figyeltem a lbt lm, van egy ember a mi rszlegnkben is, aki nem kapct hord. Remegett a fld alattunk a halk robbansoktl - ksztettk elõ a talajt az jszakai mûszak szmra. Kis kvek pattogtak a lbunknl, szrkn s szrevtlen, mint a madarak.
- Menjnk tovbb - ajnlotta Sesztakov.
- Ne flj, nem halsz bele. Megmarad a zoknid.
- Nem a zoknirl van sz - tiltakozott Sesztakov s mutatujjt vgigvezette a horizonton. - Hogy ltod te mindezt?
- Nyilvn meghalunk - mondtam. A legkevsb sem akartam erre gondolni.
- Ht, nem, meghalni nem akarok.
- Akkor?
- Van trkpem - szlt bgyadtan Sesztakov. - Fogom a munksokat, tged is, s elmegynk Csornije Kljucsiba - tizent kilomter ide. Lesz nlam engedly. s kijutunk a tengerhez. Benne vagy?
Mindezt kznysen, hadarva adta elõ.
- s a tengernl? tsszuk?
- Mindegy. A lnyeg, hogy belevgjunk. gy nem tudok lni. "Jobb llva meghalni, mint trden kszva lni" - szavalta nneplyesen Sesztakov. - Ki mondta ezt?
Tnyleg, ki mondta? Ismerõs mondat. De nem volt erõm, hogy felidzzem, ki s mikor mondta ezeket a szavakat. Minden, amit olvastunk, elfelejtõdtt, az rott sznak nem hittnk.
Felgyûrtem a nadrgomat, s megmutattam lbszramon a vrs sebeket, a skorbut nyomait.
- Az erdõben majd meggygyulsz - mondta Sesztakov - a vadgymlcstõl, a vitaminoktl. Elviszlek, tudom az utat. Van trkpem.
Lehunytam a szemem s gondolkodtam. A tengerig hrom t vezet innen, s mindegyik legalbb tszz kilomter. Nem hogy n nem, de Sesztakov sem jut el oda. Csak gy nzetlenl magval visz? Nem, persze hogy nem. De mirt hazudik? Legalbb annyira tisztban van a dologgal, mint n, s hirtelen megrmltem Sesztakovtl - az egyetlen kzlnk, aki kpzettsgnek megfelelõ munkn helyezkedett el. Ki rakta oda s milyen fizetsg fejben? Hiszen mindenrt fizetni kell. Msok vrvel, msok letvel.
- Benne vagyok - mondtam kinyitva a szemem. Csak elõbb jl kellene laknom.
- Helyes, nagyon helyes. Okvetlenl erõt kell gyûjteni. Hozok neked… konzerveket. Tudok szerezni…
Sokfle konzerv van a vilgon - hs, hal, gymlcs, zldsg… De a legnagyszerûbb a tej, a sûrtett tej.
Persze nem gy, hogy forr vzzel felhgtva megissza az ember. Kanllal kell enni, vagy kenyrre kenni, vagy belekortyolni a dobozba, lassan enni, figyelni, miknt srgul meg a fehr massza, hogyan kristlyosodik ki a cukor a doboz faln.
- Holnap - mondtam a boldogsgtl szinte fuldokolva -, tejkonzervet.
- J, j, tejet. - s Sesztakov elment.
Visszamentem a barakkba, lefekdtem, behunytam a szemem. Nehz volt gondolkodni. letemben elõszr reztem, hogy a llek munkjnak fizikai jelei vannak. Fjt a gondolkods. De gondolkodni kellett.
sszegyûjt bennnket a szkshez s felad - a napnl vilgosabb. Irodai munkjrt a mi vrnkkel, az n vremmel fizet. Vagy mr ott, Csornije Kljucsiban meglnek, vagy mg lve visszahoznak, s jabb tizent vre tlnek. Hiszen pontosan tudja, hogy innen nem lehet kijutni. De a tej, a sûrtett tej…
Elaludtam s nyomorsgos, hes lmomban Sesztakov konzervjt lttam: csodlatos tgely felhõkk cmkvel. A hatalmas, mlykk doboz, akr az jszakai gbolt, ezer helyen ki volt lyuggatva, s csordoglt, folyt a tej szles sugrban, akr a Tejt. Knnyedn felnyltam az gig, s habzsoltam a sûrû, des csillagtejet.
Nem emlkszem, mit csinltam azon a napon, hogyan dolgoztam. Vrtam, egyre vrtam, hogy bealkonyul, hogy felnyertenek a lovak, melyek az embereknl jobban megrzik a munkanap vgt.
Rekedten flharsant a szirna, s n mentem a barakkhoz, ahol Sesztakov lakott. Mr vrt a torncon. Llekmelegtõjn kidomborodtak a zsebek.
Leltnk a barakk nagy, lesiklt asztalhoz, s Sesztakov elõhzott a zsebbõl kt tejkonzervet.
A fejsze lvel lyukat vgtam a dobozon. A sûrû, fehr sugr kibuggyant a konzerv tetejre, a kezemre.
- Mg egy lyukat kellett volna tni, a levegõnek - mondta Sesztakov.
- J ez - mondtam, mocskos, des ujjaimat nyalogatva.
- Adjatok egy kanalat - fordult Sesztakov a krnk verõdtt munksokhoz. Tz fnyesre nyalt kanl nylt felnk az asztal fltt. Mindenki llt, s nzte, hogyan eszem. Nem udvariatlansg volt ez, nem a rejtett vgy diktlta, htha rszeslhet a lakomban. Mg csak nem is remnykedett senki, hogy megosztom vele a tejet. Ilyesmire mg nem volt plda, rdeklõdsk a msik tke irnt tkletesen nzetlen volt. Magam is tudtam, hogy lehetetlen nem nzni a tpllkra, amely a msik ember szjban eltûnik.
Mg jobban elfszkeltem magam, s ettem a tejet kenyr nlkl, idõnknt hideg vizet kortyolva r. Megettem mind a kt dobozzal. A kznsg sztszledt, az elõads vget rt. Sesztakov rszvttel nzett rm.
- Tudod - mondtam s gondosan lenyaltam a kanalat -, meggondoltam magam. Menjetek nlklem.
Sesztakov mindent rtett, otthagyott, egy szt sem szlt.
Kisszerû bossz volt, persze, erõtlen, mint minden rzsem. De mi mst tehettem volna? Figyelmeztessem a tbbieket? Nem ismerem õket. Pedig figyelmeztetni kellett volna - Sesztakov mr t embert beszervezett. Egy ht mlva szktek, kettõt mr Csornije Kljucsi kzelben megltek, hrmat egy hnappal ksõbb eltltek. Sesztakov gyt a bnya kln kezelte, hamarosan mshov helyeztk, fl v mlva egy msik fejtsnl tallkoztam vele. A szksrt kln bntetst nem kapott, a fõnksg becsletesen jtszott vele. Pedig trtnhetett volna msknt is.
A geolgiai feldertsen dolgozott, borotvlt volt s jllakott, kocks zoknija mg mindig psgben. Nem fogadta a ksznsemet. Kr. Kt doboz sûrtett tej vgl is nem olyan nagy dolog.
Osztovits gnes forditsa
Griska Logun szerszma
Annyira fradtak voltunk, hogy leltnk az tszli hba, mielõtt hazaindultunk volna.
A tegnapi mnusz negyven fok helyett csupn huszont volt; egszen nyrias idõ.
Ellpdelt mellettnk kigombolt bekecsben Griska Logun, a szomszdos rszleg ptsvezetõje. Kezben j csknynyl. Griska fiatal volt, feltûnõen vrskpû s heves. Munkafelgyelõ volt, mghozz fiatal s nha nem llta meg, hogy neki ne vesse a vllt egy-egy hban rekedt teherautnak, el ne emeljen egy-egy gerendt, flre ne hzzon egy-egy flddel teli fagyos kosarat - csupa olyan cselekedet ez, amely mltatlan egy ptsvezetõhz. Folyton elfelejtette, hogy fõnk.
Szembejtt vele Vinogradov brigdja - hallra sznt igavonk, akrcsak mi. Az sszettel is olyan, mint nlunk: egykori terleti s vrosi prttitkrok, professzorok s docensek, kzpszintû katonai vezetõk.
Az emberek flnkn odahzdtak a havas palnkhoz - õk munkbl jttek, utat engedtek Griska Logunnak. De Griska is megllt; ez a brigd az õ krzetben dolgozott. A sorbl elõlpett a szsztyr Vinogradov, egy ukrajnai gplloms hajdani igazgatja.
Logun mr messze volt tõlnk, ahol ltnk, egy szt sem hallottunk, de szavak nlkl is mindent rtettnk. Vinogradov szles mozdulatokkal magyarzott valamit Logunnak. Aztn Logun a csknynyllel mellbe vgta Vinogradovot, s az nyomban htraesett.
Vinogradov nem kelt fel. Logun rugrott, megtaposta s kzben botjval hadonszott. A brigd hsz emberbõl senki egyetlen mozdulatot sem tett, hogy vezetõje vdelmre keljen. Logun felvette leesett sapkjt, s klt rzva tovbbment. Vinogradov felllt, s elindult, mintha mi sem trtnt volna. s a tbbiek - a brigd mellettnk vonult el - sem rszvtknek, sem felhborodsuknak nem adtk jelt. Amikor mellnk rt, Vinogradov eltorztotta sztvert, vrzõ ajkt. - Logunnak j kis szerszma van - mondta. - s rti a dolgt… "Pitvarom, pitvarom" - ddolta halkan Vavilov.
- Figyelj - fordultam Vavilovhoz, a bartomhoz, akivel a butirki brtnbõl egytt rkeztnk a bnyba-, mit szlsz? Valamit tenni kell. Tegnap mg nem vertek minket, de holnap megthetnek. Te mit csinltl volna Vinogradov helyben? Hm?
- Nyilvn tûrk - felelte halkan Vavilov. reztem, hogy mr rg fontolra vette ezt az eshetõsget.
Aztn rjttem, hogy minden a fizikai flnyen mlik - mr ami a brigdvezetõket, a naposokat, a felgyelõket, a fegyvertelen embereket illeti. Amg n vagyok az erõsebb, nem vernek. Ha legyengltem, mindenki t. t a napos, a frdõmester, a borbly, a szakcs. A munkafelgyelõ s a brigdvezetõ, ver minden tolvaj, mg a leggyengbb is. Az õr fizikai flnye a fegyver.
Az engem verõ parancsnok ereje a trvny, a brsg, a trvnyszk, az õrsg, a hadsereg. Nem nehz erõsebbnek lennie nlam. A kztrvnyesek ereje abban rejlik, hogy sokan vannak, hogy "kzssget" alkotnak, s hogy mr a msodik szra lni kpesek (hnyszor, de hnyszor lttam!). Mg erõs vagyok. Megthet a parancsnok, az õr, a kztrvnyes. De mg nem verhet a napos, a felgyelõ s a borbly.
Poljanszkij, az egykori sportol, aki tmrdek csomagot kapott s soha egy falatot sem juttatott senkinek, egyszer szemrehnyn azt mondta nekem, nem rti, hogyan juthatnak emberek olyan helyzetbe, hogy verjk õket. Akkor felhborodott az rveimen. Egy v sem telt el, amikor jra tallkoztam a vgsõkig elgytrt Poljanszkijjal, aki csikkeket gyûjttt s egy tnyr levesrt hajland volt egsz jszaka hzelegni valamelyik kztrvnyes fõnknek.
Poljanszkij becsletes volt. Titokzatos knok gytrtk - olyan erõsek, hevesek s olthatatlanok, hogy ttrtek a jgen s a hallon, t a kznyn s az tlegeken, t az hsgen, az lmatlansgon s flelmen.
Egyszer valami nnepre virradtunk, s minket az nnepre bezrtak - ezt neveztk nnepi karantnnak. Voltak emberek, akik ilyenkor tallkoztak, gy ismerkedtek meg, ktttek bartsgot. Brmily rettenetes, brmily megalz ez a karantn, mg mindig knnyebb volt, mint az tvennyolcas trvnycikk alapjn eltltek munkja. Hiszen ez az elzrs pihens volt - igaz, pillanatnyi, de ugyan ki tudta volna megmondani, hogy egy perc, egy nap, egy v vagy egy vszzad kell, hogy visszatrhessnk korbbi testnkbe - korbbi lelknkbe nem is remltk a visszatrst. s persze nem is trtnk vissza. Senki sem trt vissza. Szval Poljanszkij, priccs-szomszdom a karantn-napokon, becsletes volt.
- Rgen meg akartam krdezni tõled valamit.
- Mit?
- Amikor nhny hnapja lttam, hogyan jrsz, hogy nem tudsz tlpni egy fatrzsn, hogy megkerld a gerendt, amit mg egy kutya is tugrik. Hogy hogyan csoszogsz a kveken, hogy a talaj legkisebb egyenetlensge, a legkisebb emelkedõ is szvdobogst, zihlst okoz lebrhatatlan akadly, s utna hosszan pihenned kell, azt gondoltam magamban, ahogy elnztelek, lm ez egy nyavalys, egy naplop, egy htprbs gazember, egy henye, szimulns freg.
- Na s? Aztn megrtetted?
- Aztn megrtettem. Megrtettem. Amikor magam is legyengltem. Amikor engem is lkdsni, verni kezdtek - pedig nincs jobb rzs, mint tudni, hogy van, aki nlam is gyengbb, nlam is nyomorultabb.
- Mert az lmunksokat hvjk meg a gyûlsekre, mert a fizikai erõ az erklcs fokmrõje. Fizikailag erõsebb, teht jobb, etikusabb, erklcssebb nlam. Õ tzpudos sziklt felemel, n meg egy flpudos kõ alatt is roskadozom.
- Rjttem n is, s el akartam mondani neked.
- Ksznm.
Poljanszkij hamarosan meghalt. sszeesett valamelyik vjatban. A brigdvezetõ kllel az arcba csapott. Nem Griska Logun volt, hanem Firszov, a mi brigdvezetõnk, egy tvennyolcas trvnycikk alapjn eltlt katona.
Jl emlkszem, amikor elsõ zben megtttek. A mindennapi, minden jszakai szzezer pofon kzl az elsõre.
Minden pofonra nem emlkezhet az ember, de az elsõ tsre jl emlkszem - fel voltam r kszlve, Griska Logun viselkedse s Vavilov bketûrse felksztett.
hsg, hideg, tizenngy rai munka a kves aranybnya fagyos, fehr homlyban - mindebbõl hirtelen elõvillant valami ms, valamifle boldogsg, valami alamizsna, amit az t mentn odacssztatnak, nem kenyr, nem orvossg, hanem idõalamizsna: vratlan pihens.
A bnyafelgyelõnk, az elljrnk Zujev volt civil, lgert prblt rgi bûnzõ.
Volt valami Zujev sõtt szemben, taln valami rszvtfle a nyomorsgos embersorsok irnt.
A hatalom mtely. Az ember lelkben rejtõzõ szabadjra engedett vadllat mohn keresi rk emberi lnyegnek kielgtst - verekedsben, gyilkolsban.
Nem tudom, kielglst nyjt-e egy hallos tlet alrsa. Nyilvn abban is van nmi sivr lvezet, mentsget nem is keresõ eltkltsg.
Lttam embereket - nem is keveset -, akik valamikor sortzet parancsoltak, s lm most õket gyilkoljk. Gyvasg, kiabls - biztos valami hiba trtnt, nem engem kell llamrdekbõl agyonlõni, n magam is tudok gyilkolni.
Nem ismerem azokat az embereket, akik parancsot adtak az agyonlvetsekre. Csak messzirõl lttam õket. De azt hiszem, a parancs ugyanabbl a lelki erõbõl, ugyanabbl a lelki indtkbl tpllkozik, mint maga az agyonlvs, a tnyleges gyilkols.
A hatalom mtely.
A hatalomittassg flny, gny, megalzs, felbujts, btorts - a parancsnok szolglati karrierjnek erklcsi mrcje.
De Zujev kevesebbet ttt, mint a tbbiek - szerencsnk volt.
ppen akkor rkeztnk a munkra, a brigd behzdott a "zugba", a szikla kiszgellse mg rejtõztnk a metszõn les szl elõl. Kesztyûjvel etfedve arct odajtt hozznk Zujev felgyelõ. Kiosztotta a munkt, kijellte a vgatokat, de n dologtalan maradtam.
- Van egy krsem hozzd - mondta tulajdon btorsgtl zihlva Zujev. Krs! Nem parancs. - rj a nevemben egy krvnyt Kalinyinnak. Rehabilitljanak. Elmondom neked, mirõl van sz. - Kis bdjban mondta el, ahol gett a tûz, s ahova a mi fajtnkat nem engedtk be, s ahonnan minden nyomorult rabszolgt botokkal s pofonokkal kizavartak, ha csak benyitott, hogy szippantson a forr, ltetõ levegõbõl.
Az llati sztn folyton ehhez a tiltott ajthoz vezetett minket. Faggatztunk: hny ra van? Tancsot krtnk: jobbra vagy balra menjen a fejts?
- Engedje meg, hogy rgyjtsunk!
- Nncs tt Zujev? s Dobarjkov?
Ezekkel a krsekkel senkit sem csaptunk be a bdban. A betrõket botokkal trtettk vissza a nyitott ajtbl a fagyba. De mgis - egy msodpercnyi meleg…
Most nem ûztek el, ott ltem a klyha mellett.
- Mi ez, jogsz? - sziszegte megvetõen valaki.
- Igen, ajnlottk nekem, Pavel Ivanovics.
- Ht rajta! - Ez a fõfelgyelõ volt, aki leereszkedett beosztottja gondjhoz.
Zujev gye (bntetse mg a mlt vben lejrt) kznsges falusi gy volt, a szlõknek fizetendõ tartsdjjal kezdõdtt, akik aztn brtnbe is juttattk fiukat. Mr-mr letlttte a bntetst, amikor a parancsnoksgnak sikerlt tirnytani Kolimra. A tj meghdtsa szilrd eltkltsget kvetelt a tvozs megakadlyozsban, s lankadatlan figyelmet a kolimai npessg feltltsben. A rabszlltmnyokkal lehetett legknnyebben benpesteni ezt a sok veszõdsggel jr j fldterletet.
Zujev itt akarta hagyni a Dalsztrojt, krte, hogy rehabilitljk, vagy legalbb engedjk vissza a kontinensre.
Nehz volt rnom, s nemcsak azrt, mert eldurvult a kezem, hanem mert ujjaim a lapt- s csknynyl fogsra grbltek, s hihetetlenl nehz volt kiegyenesteni õket. Ronggyal kellett volna krltekernem a ceruzt s a tollat, hogy vastagabb legyen, mint a cskny vagy a lapt nyele.
Amikor erre rjttem, formldni kezdtek a betûk.
Nehz volt rnom, mert az agyam ugyangy eldurvult, mint a kezem, mert az agyam ugyangy vrzett, mint a kezem. letre kellett kelteni, fel kellett tmasztani a szavakat, amelyek eltûntek letembõl: gy hittem akkor - rkre.
rtam a krvnyt izzadva, boldogan. A bdban meleg volt, s rgtn felledtek, mozgoldni kezdtek testemen a tetvek. Fltem vakardzni, nehogy kikergessenek a fagyba, mint tetvest, fltem, hogy undort keltek megmentõmben.
Estre megrtam a krvnyt Kalinyinnak. Zujev megksznte, s a kezembe nyomott egy egsz kenyeret. Rgtn befaltam, hiszen mr megtanultam, amit ma megehetsz, ne tedd el holnapra.
A nap vget rt a munkafelgyelõk rja szerint, merthogy a fehr homly egyforma volt itt reggel, jflkor s dlben - s vittek minket haza.
Aludtam s most is visszatrõ kolimai lmomat lttam - kenyrveknik sznak a levegõben, tele lesz velk minden hz, minden utca, az egsz fld.
Reggel vrtam Zujevet - taln mg cigarettt is hoz.
s Zujev megjtt. Nem rejtõzkdtt a brigd, az õrk elõl, felvlttt s kivonszolt a "zugbl" a szlbe.
- Becsaptl engem, te fatty!
jszaka elolvasta a krvnyt. Nem tetszett neki. Felgyelõ-szomszdai ugyancsak elolvastk s fanyalogtak. Tlsgosan szraz. Nem elg meghat. Ilyen krvnyt kr is elkldeni. Kalinyint ilyen ostobasggal nem lehet meghatni.
Nem tudtam, nem tudtam a lgertõl kiszikkadt agyambl egyetlen hatsos szt kiizzadni. Nem tudtam elnyomni a gyûlletet. Nem tudtam megbirkzni a munkval, s nem azrt, mert tl nagy volt a tvolsg a szabad let s Kolima kztt, nem azrt, mert agyam elfradt, kimerlt, hanem mert ott, ahol a lelkeslt jelzõk fszkeltek, nem volt semmi, csak gyûllet. Gondoljk el, szegny Dosztojevszkij a Holtak hzt kvetõ tzves katonskodsa alatt keserû, knnyes, megalzkod, de a fõnksg lelkt megindt beadvnyokat fogalmazott. Dosztojevszkij mg verset is rt a crnnak. m a holtak hzban nem volt Kolima. Kolimtl Dosztojevszkij ugyangy elnmult volna, mint n. Ezrt nem tudtam megrni Zujev krvnyt.
- Becsaptl engem, fatty! - vlttte Zujev. - Majd megmutatom neked, hogy csaphatsz be engem!
- n nem csaptm be…
- Egy ll napig ott ltl a bdban, a melegben. jabb bntetst szhatnak rm, te freg, a te baromsgodrt. Pedig azt gondoltam, ember vagy.
- Ember vagyok - suttogtam fagyott, kk ajkamat bizonytalanul mozgatva.
- Majd megmutatom neked, mifle ember vagy te! Zujev elõrelendtette a kezt, s n knnyû, szinte slytalan rintst reztem, nem sokkal erõsebbet, mint egy szlroham, amely ezen a fejtsen nemegyszer letepert.
Elestem, karommal eltakartam a fejem, s nyaltam az des, ragacsos folyadkot, mely kibuggyant a szjam sarkn.
Zujev nhnyszor belm rgott nemezcsizmjval, de nem reztem fjdalmat.
| |